Domowa wędlina

Gotowana, ze schabu, dojrzewająca

Pieczona galantyna z kurczaka

W poprzednich artykułach naszego serwisu powiedzieliśmy już co nieco na temat samodzielnego przygotowywania wędzonych wędlin oraz smakowitych mięs z dodatkiem ziół i przypraw. W niniejszym artykule skupimy się natomiast na tym, jak krok po kroku zrobić pyszną galantynę z drobiu.

Z mięsa z kurczaka lub z mięsa indyczego z powodzeniem zrobić można wyśmienite szynki i wędliny, odpowiednie na uświetnienie ważnych domowych uroczystości czy rodzinnych obchodów świąt. Jednym z popularniejszych przepisów na aromatycznie doprawione mięso jest również samodzielne przygotowanie wykwintnej galantyny z kurczaka. Poniżej podpowiadamy, jak przyrządzić ją krok po kroku.

Do przygotowania smakowitej galantyny z kurczaka niezbędne okażą się następujące składniki: około 2,5-kilogramowy kurczak, po łyżce przyprawy do kurczaka, słodkiej papryki i majeranku oraz główka czosnku. Amatorom faszerowanych mięs warto polecić również dodatki w postaci gotowanej marchewki lub groszku. Na początek należy przede wszystkim przygotować mięso, poprzez odpowiednie wyfiletowanie całego kurczaka. W tym celu należy przekroić go wzdłuż mostka, rozdzielając na dwie części.

galantynaKolejnym krokiem jest odcięcie nóżek, skrzydełek i szyi oraz pozbawienie mięsa kości. Umyte mięso należy teraz delikatnie rozbić tłuczkiem i oprószyć mieszanką wyżej wymienionych przypraw. Zależnie od własnych upodobań kulinarnych, do doprawienia kurczaka użyć można również innych ziół lub dodać podgotowane warzywa na farsz. Przygotowane w ten sposób mięso drobiowe rolujemy i związujemy nitką. Po wierzchu warto jeszcze raz posypać kurczaka przyprawami.

Galantynę należy teraz odstawić na kilka godzin w chłodne miejsce, następnie umieścić w specjalnym rękawie do pieczenia i podlać szklanką bulionu drobiowego. Piec przez około 1,5 godziny  w temperaturze mniej więcej 190-200 stopni Celsjusza. Po upieczeniu usunąć nić i podawać mięso pokrojone w grube plastry wraz z sosem pieczarkowym bądź koperkowym lub surówką i tłuczonymi na puree ziemniakami. Smacznego!